METİN SABANCI SPASTİK ÇOCUKLAR VE GENÇLER REHABİLİTASYON EĞİTİM VE ÜRETİM MERKEZİ

1996 yılında hizmet vermeye başlayan Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezi toplam 50.469 metrekare açık alan üzerinde kurulu olup 14.900 metrekare kapalı alana sahiptir.

Fotoğraf Sakıp Sabancı Arşivi

Tesis, Kadıköy Belediyesi’nin tahsis ettiği arazi üzerine Sabancı Vakfı tarafından yaptırılarak kullanım hakkı Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’na devredilmiştir. Merkez, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı tarafından işletilmektedir.

Spastik çocukların erken yaşta eğitilerek ve çeşitli beceriler geliştirerek topluma kazandırılmaları amacıyla kurulan Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezi’nde, spastik çocukların ve gençlerin daha iyi koşullarda bakımı, tedavisi ve üreticiliğe dönük mesleki eğitimi sağlanmaktadır.

Merkezde fizik tedavi odaları, rehabilitasyon ünitesi, sosyal analiz odası, psikolojik araştırma ve gözlem odası, hidroterapi havuzu, açık ve kapalı spor alanları, yatakhaneler, atölyeler, el ürünleri sergi bölümü, iş atölyeleri, dispanser, kreş ve idari binalar yer almaktadır. Ayrıca 200 kişilik konferans salonu ile 3.500 kitaplık kütüphane, merkezde barınanlar ile çalışanların hizmetindedir. Bahçe bölümünde ise çim futbol sahası, özel zeminli voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır.

Metin Sabancı Spastik Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nde Türkiye’de bir ilki temsil etmekte olan Metin Sabancı Spastik Çocuklar Okulu bulunmaktadır. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın arasındaki ortak çalışmanın ilk örneği olan okul, birden fazla engeli bulunan spastik çocukların anayasal hakları olan 8 senelik eğitim hizmetini vermesi açısından büyük önem taşıyor.

Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Rehabilitasyon Eğitim ve Üretim Merkezi, 2007 yılında Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla bakım-onarımdan geçirilerek yenilenmiştir.

Daha fazla bilgi için : metinsabancishcek.gov.tr/