ADINA VERİLEN ÖDÜLLER

SAKIP SABANCI ULUSLARARASI ARAŞTIRMA ÖDÜLLERİ
Fotoğraf Sabancı Üniversitesi

Ödül Hakkında

Sabancı Üniversitesi, 2005 yılında, Türk kültürü, toplumu ve siyaseti üzerine yapılan araştırmalara destek olmak ve Türkiye'nin çağdaş dünyadaki konumunu vurgulamak amacıyla uluslararası bir ödülün ilanını ve yönetimini üstlenmeye karar verdi. "Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü", Sabancı Üniversitesi Yönetim Kurulu'nun Onursal Başkanı olan merhum Sakıp Sabancı'nın anısına ithaf edilmiş olup, Türk ve İslam Sanatı ile Türkiye'nin Tarih, Ekonomi ve Sosyoloji gibi alanlarını kapsamaktadır. Bu ödül, yeni ve önemli araştırmaları öne çıkarmayı ve Türkiye'nin çağdaş dünyadaki entelektüel rolüne odaklanmayı hedeflemektedir


Ödül

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri kapsamında bir kişiye 25.000 ABD doları değerindeki Jüri Özel Ödülü verilmektedir. Bu özel ödül, bağımsız ve uluslararası bir jüri tarafından, o yıl için belirlenen temaya önemli katkılarda bulunan araştırmacılara verilmektedir. Ödül programı kapsamındaki Makale Kategorisi’nde ise üç ödüle daha yer verilir. Bu ödüllere 45 yaşın altındaki kişiler başvurabilir ve aynı jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda yılın konusu çerçevesinde yazılmış makaleler arasından her biri 10.000 ABD doları ile ödüllendirilir.

Daha fazla bilgi için : award.sabanciuniv.edu

SAKIP SABANCI EĞİTİM ÖDÜLÜ

Her ders yılı sonunda İstanbul Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi ve Adana Sakıp Sabancı Ortaokulu’ndan ilk 3 derece ile mezun olan öğrencilere "Sakıp Sabancı Eğitim Ödülü" verilmektedir.

Fotoğraf Sabancı Vakfı
SAKIP SABANCI SANAT ÖDÜLÜ - MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin aşağıda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar arasında ilk 3 dereceye giren toplam 9 öğrenciye “Sakıp Sabancı Sanat Ödülü” verilmektedir:

  • Resim
  • Heykel
  • Geleneksel Türk Sanatları
Fotoğraf Sabancı Vakfı

Sanat Ödülü; birincilere 40, ikincilere 25, üçüncülere 15 Cumhuriyet altını karşılığı Türk Lirası nakit ödeme şeklinde olup, ayrıca ödüle hak kazanan öğrencilerin isimlerine düzenlenmiş birer sertifika verilir.

Daha fazla bilgi için : sabancivakfi.org/tr/oduller/sakip-sabanci-sanat-odulu

SAKIP SABANCI YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı sunmak amacıyla 2005 yılından bu yana “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verilmektedir.

Fotoğraf Sabancı Vakfı

Daha fazla bilgi için : sabancivakfi.org/tr/oduller/sakip-sabanci-yasam-boyu-basari-odulu

SAKIP SABANCI SPOR ÖDÜLÜ

Sakıp Sabancı Spor Ödülleri, dört yılda bir düzenlenen Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları ile Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunlarında (Special Olympics) altın madalya kazanan sporculara verilmektedir.

Fotoğraf Sabancı Vakfı

Başarılı sporculara verilen ödüllerin kapsamları aşağıda belirtilmiştir:

  • Olimpiyat Oyunları: Altın madalya kazanan Türk sporcularına eşit olarak dağıtılmak üzere toplam 240 Cumhuriyet Altını karşılığı Türk Lirası nakit ödeme (bir sporcuya verilebilecek ödül tutarı en çok 40 Cumhuriyet Altını olabilir)
  • Engelliler (Paralimpik) Olimpiyat Oyunları: Altın madalya kazanan Türk sporcularına eşit olarak dağıtılmak üzere toplam 240 Cumhuriyet altını karşılığı Türk Lirası nakit ödeme (bir sporcuya verilebilecek ödül tutarı en çok 40 Cumhuriyet Altını olabilir)
  • Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları: Altın madalya kazanan Türk sporcularına eşit olarak dağıtılmak üzere toplam 240 Cumhuriyet altını karşılığı Türk Lirası nakit ödeme (bir sporcuya verilebilecek ödül tutarı en çok 40 Cumhuriyet Altını olabilir)

Daha fazla bilgi için : sabancivakfi.org/tr/oduller/sakip-sabanci-spor-odulu