DİLEK SABANCI KONSERVATUVARI, SELÇUK ÜNİVERSİTESİ – KONYA

Dilek Sabancı Konservatuvarı 2 Kasım 2007 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Konservatuvarın açılışına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sabancı Holding Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan katıldı.

Fotoğraf Sabancı Vakfı

Dilek Sabancı Konservatuvarı, Selçuk Üniversitesi bünyesinde 9.700 m2 kapalı alan, 12.800 m2 açık alan olmak üzere toplam 22.500 m2 alan üzerinde Sabancı Vakfı tarafından yaptırılarak üniversitenin rektörlüğüne devredilmiştir.

Dilek Sabancı Konservatuvarında Tiyatro, Şan, Türk Sanat Müziği, Piyano-Gitar, Yaylı Çalgılar, Türk Halk Müziği ve Türk Halk Dansları bölümleri yer almaktadır ve konservatuvar binası 650 öğrencinin öğrenim görmesine yönelik olarak yapılmıştır.

Seyirci kapasitesi 512, sahne genişliği 15×21 metre, orkestra çukuru 50 kişilik olan Gösteri Salonu; konferanslar, konserler, tiyatro ve opera temsilleri düzenlenmesi amacıyla son teknoloji ürünü müzik ve ses sistemleri ile donatılmıştır.

Konservatuvarda, öğrencilerin pratik çalışmalarını yapabilecekleri şekilde tasarlanmış 120 adet çalışma odasının yanı sıra, bireysel derslerin (enstrüman ve şan dersleri) yürütülmesine de olanak sağlayacak şekilde düzenlenmiş 80 adet öğretim üyesi odası bulunmaktadır.

Ayrıca, konservatuvar bünyesinde; oda tiyatrosu ve oda müziklerinin yapılacağı 112 kişilik salon, sahne ile ilgili olan dersler için 4 sahneli derslik, 3 dans salonu, 2 çalışma stüdyosu, amfi tiyatro, kütüphane, bilgisayar dersliği, sinevizyon dersliği, makyaj dersliği, kayıt stüdyosu, çalgı yapım atölyesi, dekor atölyesi, kostüm ve dekor depoları bulunmaktadır. 300 m2 alana sahip fuaye aynı zamanda kafeterya olarak da kullanılmaktadır.

Ayrıca üniversite bünyesinde mevcut olan Bilgi İşlem Merkezine üniversite yönetimi tarafından “Sakıp Sabancı Bilgisayar Merkezi” adı verilmiştir.

Daha fazla bilgi için : konservatuvar.selcuk.edu.tr/