AİLESİ

Türkan Sabancı

Sakıp Sabancı’nın 47 yıllık hayat arkadaşı ve yakın dostu olan Türkan Sabancı hayırsever kişiliğini şöyle dile getirmiştir: “Sabancı Ailesi olarak memleketimiz için, insanlarımız için faydalı işler, kurum ve kuruluşlarla hayırlar yapabildiğimiz kadar mutlu olabiliyoruz. Memleketimize olan düşkünlüğümüz bizleri Türk toplumu için daima bir şeyler yapmak, büyük hizmetler vermek sevdasıyla yaşatıyor.” Türkan Sabancı Türk Kalp Vakfı İcra Kurulu’na başkanlık etmiş, Çaba Derneği, Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı, Kanser Vakfı, UNICEF, Türk Eğitim Vakfı (TEV), Teknolojik Eğitimi Geliştirme Vakfı (TEGEV), Haydi Tut Elimi Derneği, Kayseri İli Yardımlaşma Derneği, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ve Türk Böbrek Vakfı gibi derneklere destek vermiştir. Türkan Sabancı adına Türkan Sabancı Görme Engelliler İlköğretim Okulu ve İş Okulu kurulmuş; bu nedenle de 2001 yılında Görme Engellilerin Işık Annesi seçilmiştir. Ayrıca İstanbul, Bebek’te Bebek Parkı’nın yapılmasını sağlamıştır. Yaptığı konuşmalarda hep sosyal sorumluluk projelerine destek olmanın önemini vurgulamıştır.

Fotoğraf Sakıp Sabancı Arşivi
Dilek Sabancı

Babası Sakıp Sabancı’nın misyonunu yüklenmiş olan Dilek Sabancı bugün Sabancı Vakfı ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ayrıca Türkiye Özel Olimpiyatlar Organizasyonu ve Türkiye Özel Sporcular Derneği’nin Onursal Başkanı ve Lösemili Çocuklar Vakfı üyesidir. Mardin şehir merkezinde bulunan ve Süvari Kışlası olarak bilinen tarihi bina Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze haline getirilmiş ve katkılarından dolayı müzenin alt katındaki sanat galerisine Dilek Sabancı adı verilmiştir. Müze 1 Ekim 2009 tarihinden beri toplumun hizmetindedir. Dilek Sabancı aynı zamanda 1989’da kurmuş olduğu Vista Turizm ve Seyahat A.Ş’nin halen Yönetim Kurulu Başkanı’dır

Metin Sabancı

1970 yılında doğan Metin, Sabancı çiftinin ikinci çocuğudur. Doğuştan spastik ve zihinsel özürlü olması ve anne babasının onun tedavisi için verdiği mücadele Metin Sabancı Spastik Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nin açılmasının arkasındaki nedendir. Yüksek Mühendis Muammer Dolmacı’nın bir sohbet sırasında “Sen imkânın olduğu için, tüm kapıları sonuna kadar zorlamış, en sonunda gerçeği öğrenmişsin. Ama imkânı olmadığı için tüm kapıları zorlayamayan, kapıların ardında ümit olduğunu sanıp yüreği yananlara yardımcı olmak senin görevin” demesi üzerine başlattığı araştırmada Sakıp Sabancı Türkiye’de spastik çocuklar için hiçbir kurum olmadığını öğrenmiş ve 1976 yılında Metin Sabancı Spastik Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nin yapımını sağlamıştır.

Sevil Sabancı

Türkan – Sakıp Sabancı çiftinin diğer kızı Sevil Sabancı ise Marmara Üniversitesi’nde İşletme alanındaki eğitimini bitirdikten sonra 1997-2001 yılları arasında Sabancı Holding Yönetim Kurulu’nda hizmet vermiştir. 2004’te tekrar üstlendiği bu görevi halen sürdürmektedir. Ayrıca annesi Türkan Sabancı’nın kurmuş olduğu Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu ve Sabancı Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti Üyesi ve Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Sevil Sabancı aynı zamanda binicilik alanındaki başarılarıyla tanınır ve 2005-2007 yılları arasında Türkiye Binicilik Federasyonu’nda Başkan Yardımcılığı yapmıştır. 2023 yılında Yetişkin Pro Biniciler kategorisinde Türkiye Şampiyonu olmuştur. 2005 senesinde kurduğu S Uluslararası Binicilik Merkezi ile biniciliğin alt yapısının gelişmesi ve genç binicilerin yetişmesine destek olmaktadır.

Torun Elçin Melisa Sabancı Tapan

1993 doğumlu Melisa Sabancı Tapan, Sevil Sabancı’nın Eran Tapan’la evliliğinden olan kızıdır. Richmond Üniversitesi, Uluslararası İşletme ile birlikte Psikoloji bölümünde yan dal yapmıştır. Ardından da New York'a gidip Columbia Üniversitesi'nin Ekonomik ve Siyasi Kalkınma programında yüksek lisansını tamamlamıştır. Genç yaşta Bayram Candan, Meral Akmut ve Hüseyin Çoban gibi sanatçılardan aldığı özel eğitimler, tahta ve metalden heykel çalışmalarının yanı sıra yağlı boya tablolar yapmasını sağlamıştır. 2001 yılında “Ormanlar da duş almalı” isimli projesiyle İstanbul Araştırma Bilim Merkezi Genç Mucitler Yarışması’nı kazanmıştır. Annesinin izinden giderek binicilik faaliyetlerinde bulunmuş ve 2009’da Avrupa Şampiyonası, 2008’de Balkan Şampiyonası gibi çok sayıda bölgesel, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılıp hem takım olarak hem de bireysel başarılar elde etmiştir.